Probiotik – prirodni saveznik digestivnog sistema
Zdravlje Zdravlje
Probiotici su živi mikroorganizmi koji su od izuzetne koristi za naš digestivni sistem. Oni pomažu održavanju ravnoteže između „dobrih“ i „loših“ bakterija u crevima, što ima ključnu ulogu za zdravlje čitavog organizma.
Gde se sve nalaze probiotici?
Probiotici se najčešće nalaze u određenim namirnicama ili kao dodaci ishrani. Neki od najzastupljenijih probiotika uključuju bifidobakterije i laktobacile, koji se često nalaze u fermentisanim proizvodima kao što su jogurt, kefir, kiselo mleko, ili npr. azijski specijalitet kimči. Zbog toga se preporučuje da ove namirnice budu što više zastupljene u ishrani kako bi se poboljšalo zdravlje digestivnog trakta, ali i celokupnog organizma.
Sa druge strane, probiotik može biti i dodatak ishrani. Na tržištu postoji veliki broj prirodnih preparata na bazi probiotika čija se upotreba preporučuje u brojnim situacijama – tokom uzimanja antibiotika ili neke druge terapije, tokom putovanja, kao i u brojnim drugim prilikama.
Benefiti probiotika uključuju:
1. Bolje varenje – probiotici pomažu u razgradnji hrane i apsorpciji nutrijenata što može smanjiti probleme sa nadutošću, gasovima i konstipacijom.
2. Jačanje imunološkog sistema – digestivni trakt igra ključnu ulogu u imunološkom odgovoru organizma, pa probiotici mogu pomoći u jačanju imunološkog sistema.
3. Mentalno zdravlje – neka nedavna istraživanja pokazuju i da probiotici potencijalno mogu imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje, smanjujući anksioznost, pa i depresiju.
4. Smanjenje upalnih stanja – postoji sve više dokaza da probiotici mogu pomoći u smanjenju upalnih stanja u organizmu.
Rehidratacija organizma
Probiotici se često koriste i kada imamo problema sa stomačnim virusima, a tada je neophodno misliti i na rehidrataciju organizma.
Rehidratacija je proces nadoknade tečnosti u organizmu. Do gubitka tečnosti u organizmu može doći iz različitih razloga kao što su fizička aktivnost, bolest, kao i visoke temperature. Održavanje pravilne hidratacije ključno je za opšte zdravlje organizma.
Voda čini preko 60% ljudskog tela, pa zbog toga igra ključnu ulogu u gotovo svakom telesnom procesu. Bez dovoljno vode, organizam ne može pravilno funkcionisati.
Simptomi dehidratacije
Do dehidratacije može doći iz brojnih razloga, a simptomi dehidratacije uključuju žeđ, suva usta, suvu kožu, zamagljen vid, umor, vrtoglavicu… Teža dehidratacija može dovesti i do ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Kada dođe do dehidriranja, pored same vode gube se i elektroliti poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma i od neizmerne važnosti je nadoknaditi ih što pre. Ovo se može postići i pomoću preparata kao što su različiti praškasti rastvori za rehidrataciju ili proizvodi kao što su Dr Theiss Litorsal šumeće tablete koji nadoknađuju tečnost, elektrolite i minerale.
Kada je u pitanju dehidratacija usled fizičke aktivnosti, sportski napici i elektrolitski rastvori mogu pomoći u ubrzanom vraćanju elektrolita i rehidrataciji.
Hidratacija i digestivni sistem
Adekvatna hidratacija ključna je i za pravilno funkcionisanje digestivnog sistema. Nedostatak vode može izazvati i probleme sa varenjem. Zbog toga su probiotici i hidratacija zaista važni aspekti očuvanja zdravlja.
Srodni tekstovi:
Ostrvo u gradu
Pored Ade Ciganlije koja vam može pružiti utočište u vrelim danima u gradu, nalazi se jo&scar...
DetaljnijeXiaomi predstavio Mi MIX FOLD, prvi sklopivi pametni telefon
Mi MIX FOLD predstavlja novu prekretnicu u industriji pametnih telefonaBeograd, 30.3.2021. &nd...
DetaljnijeNekoliko najpopularnijih stilova za uređenje doma
Dekoracija doma je umetnost koja odražava individualnost i ukus svakog pojedinca. Različiti stilovi ...
DetaljnijeUpis u privatne srednje škole i obrazovni profil
Većina roditelja pridaje veliku važnost obrazovanju svoje dece i nastoje da im pruže što bolj...
Detaljnije